קטיעות גפיים: פציעה במסגרת מלחמת "חרבות ברזל"

במלחמה הנוכחית, מלחמת "חרבות ברזל", עשרות חיילים ו/או אנשי כוחות הביטחון נאלצו להתמודד עם פציעה של קטיעת גפיים- יד או רגל אשר נחשבת לאחת הפציעות הקשות ביותר הן מבחינה פיזית והן מבחינת ההתמודדות הנפשית הנלוות לפציעה. במאמר זה, נכיר את הליך ההכרה במקרה של קטיעות גפיים, נבין מה כדאי ונכון לעשות ומהן הזכויות וההטבות הנלוות לפציעה זו.

אחת מהפציעות הקשות ביותר והמשנות חיים- היא קטיעת גפיים.

לצערנו, המלחמה הנוכחית, הובילה לעשרות מקרים של קטיעות גפיים בקרב חיילים ואנשי כוחות הביטחון ויש שטוענים שהסיבה לכך היא אופי הלחימה- שטח בנוי וצפוף ושימוש מצד האויב במטעני חבלה.

הליך הכרה כנכה צה"ל- קטיעת גפיים במסגרת מלחמת "חרבות ברזל"

ככלל, אם נפצעת תוך ועקב שירותך הצבאי הנך נדרש להגיש תביעה אל אגף שיקום במשרד הביטחון לצורך הכרתך כנכה צה"ל. התביעה כאמור, מועברת לקצין התגמולים שמטרתו לבחון ולקבוע האם קיים קשר סיבתי בין הפציעה לבין השירות כאשר לרוב מדובר בהליך ארוך ולעיתים מייגע.

יחד עם זאת, במסגרת מלחמת "חרבות ברזל" ובשל כמות הפצועים שלא הייתה כמותה קודם לכן, אגף השיקום במשרד הביטחון הקים מסלול הכרה ייעודי לנפגעי המלחמה אשר מטרתו להעניק טיפול ראשוני לפצועים ולייתן להם זכויות והטבות ייעודיות להם, כפצועי מלחמה הכוללות בין היתר תשלום מיידי של מענקים, תשלום להוצאות בני משפחה, התאמת דיור, תשלום מקדמות בהתאם לחומרת הפציעה, מימון טיפולים נפשיים ועוד.

לקריאה מורחבת בנושא זכויות והטבות של נפגעי מלחמת "חרבות ברזל" ראה כתבה של עורכת הדין נטלי גוילי- כהן שפורסמה באתר החדשות N12.  

נקודה חשובה בהקשר של הגשת תביעה במסגרת מלחמת "חרבות ברזל" (בין אם התביעה הוגשה בסיוע של רמ 2/ עצמאית ובין אם הוגשה בסיוע של עורך דין), היא שיש לוודא שכל הפגיעות הרפואיות של אותו חייל מהלחימה נרשמו בטופס התביעה.

במקרים רבים, החייל מתייחס בתביעה לפציעה העיקרית שלו, כדוגמת קטיעת איבר, ובוחר "להזניח" כביכול פגיעות נוספות שייתכן וסוחב עימו- כדוגמת פוסט טראומה.

נפצעתם במסגרת מלחמת "חרבות ברזל"?

אנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך, צעד אחר צעד

ועדה רפואית במשרד הביטחון

כחלק מההליך הייעודי שהוקם לפצועי המלחמה, משרד הביטחון ידרוש מהפצוע להתייצב בפני ועדה רפואית שמטרתה לקבוע את גובה אחוזי הנכות שנותרו ואת תקופת הנכות.

במסגרת הוועדה, רופאי הוועדה ישוחחו עם הפצוע ויפנו אליו שאלות במטרה וניסיון להבין כיצד הפציעה משפיעה על התנהלותו ותפקודו היומי.

גובה אחוזי הנכות כאמור, נקבעים בהתאם לתקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגת נכות) תש"ל- 1969 כאשר ביחס לקטיעות גפיים אלה הם אחוזי הנכות;

גפיים עליונות- ידיים:

  • אובדן גף עליון בפרק הכתף- 80% גפה דומיננטית (70%)
  • אובדן גף עליון מעל מקום החיבור- 75% גפה דומיננטית (65%)
  • אובדן גף עליון מתחת למקום החיבור- 70% דפה דומיננטית (60%)

גפיים תחתונות- רגליים:

  • קטיעת הגף התחתון בפרק הירך- 80%
  • קטיעת הגף התחתון בשליש העליון של עצם הירך או בסמוך מתחת לשליש- 80%
  • קטיעת הגף העליון באמצע הירך או בשליש התחתון, קיימת אפשרות של התקנת תחליף מלאכותי- 65%
  • קטיעת השוק עד 5 סנטימטרים מתחת לחיבור שריר מיתר הברך או בסמוך- 55%
  • קטיעת שוק ביותר מ-5 סנטימטרים מתחת לחיבור מיתר הברך כולל 50%

לחישוב גובה המענק באתר אגף שיקום משרד הביטחון– לחצו כאן.

במסגרת הוועדה הרפואית חשוב להתייחס לכלל הבעיות הרפואיות, לכאבים, למגבלות ולהשפעת הפציעה על התפקוד היומי.

לסיכום- תביעה נגד משרד הביטחון בגין קטיעת גפיים במסגרת מלחמת "חרבות ברזל"

נראה אפוא כי אופי המלחמה הנוכחית הובילה לעשרות פציעות של קטיעות גפיים בקרב חיילים ואנשי כוחות הביטחון.

חשוב להכיר ולדעת כי ישנו מסלול הכרה ייעודי לפצועי מלחמת "חרבות ברזל" שמקנה לפצועים, כפצועי המלחמה, זכויות והטבות ייחודיות.

כמו כן, מאחר ומדובר בפציעה מורכבת חשוב להכיר שישנן זכויות והטבות המגיעות לקטועי גפיים כמו גם, זכאות לטיפולים רפואיים/ מימון עזרים רפואיים כדוגמת קבלת תותבת בהתאמה למצב הרפואי של הנפצע ולצרכיו דרך ובמימון של אגף שיקום במשרד הביטחון.

 

כל הדרך, צעד אחר צעד, נלחמים עבורכם ועבור הזכויות שלכם.

 

 

 

 

 

 

שיתוף: