פוסט טראומה (PTSD) – תביעה במסגרת מלחמת חרבות ברזל

מלחמת "חרבות ברזל" הטביעה את חותמה לא רק על שדות הקרב העקובים מדם אלא גם בנבכי נפשם של רבים מחיילי צה''ל ואנשי כוחות הביטחון. עוד בטרם פרצה המלחמה, נשא צה''ל, ואנחנו כמדינה, צלקות נפשיות עמוקות ממלחמות קודמות אך אין ספק שהמלחמה הנוכחית, הותירה חותם עמוק עוד יותר, על בריאותם הנפשית של חיילינו.

פוסט טראומה- PTSD

הפרעת דחק פוסט טראומטית (PTSD), ידועה ככזו שמתפתחת לאחר חשיפה לאירוע קשה (טראומטי), במסגרתו הנפגע חווה סכנה לחייו; מעורבות ישירה בלחימה, מראות קשים, נוכחות בזמן פציעה של אחר, מוות של חבר ועוד.

התסמינים העיקריים של פוסט טראומה מתבטאים במחשבות חוזרות ונשנות על האירוע, פלאשבקים, הימנעות מטריגרים שמזכירים את האירוע, מתח ועצבנות יתר.

הגשת תביעה אל משרד הביטחון – פוסט טראומה (PTSD)

בטרם החלה מלחמת "חרבות ברזל", ובמסגרת רפורמת "נפש אחת" הוקם מסלול הכרה "ירוק" באגף שיקום במשרד הביטחון שמטרתו הייתה להקל כביכול על הנפגע ולזרז את תהליך ההכרה. המסלול הירוק כאמור, מאפשר הליך תביעה מזורז כאשר מדובר באירוע טראומטי שהתרחש במסגרת אירוע מבצעי בטווח של 5 שנים קודם להגשת התביעה (אלא אם מדובר באירוע לחימה נרחב ומוכר), וכאשר קיימת אבחנה ברורה של פוסט טראומה ורצף טיפולים.

בעקבות מלחמת "חרבות ברזל", הוקם מסלול ייעודי לפצועי המלחמה במסגרתו מי שאובחן כסובל מתסמינים פוסט טראומטיים ומפציעה בכלל (גם פיזית), זכאי לקבל מעטפת טיפולים וזכויות והטבות ייחודיות, לפצועי המלחמה, לרבות תשלום מיידי של מענק חד פעמי, תשלום מקדמות בהתאם לחומרת הפציעה, טיפול רפואי/ נפשי, התאמת דירה ותשלום הוצאות בני משפחה.

לקריאה מורחבת אודות זכויות והטבות פצועי מלחמת "חרבות ברזל" ראה כתבה שפורסמה ע"י משרדנו באתר החדשות N12

נחשפתם לאירועים ומראות קשים במסגרת מלחמת "חרבות ברזל"?

אנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך, צעד אחר צעד

שלבי הטיפול בהגשת בקשה להכרה כנכי צה"ל- פוסט טראומה (PTSD)

בשלב הראשון, תיבדק הבקשה שהוגשה לרבות המסמכים הרפואיים שצורפו במסגרת הגשת הבקשה והמידע העובדתי שנמסר (ומכאן החשיבות באופן הגשת התביעה).

בשלב השני, קצין התגמולים במשרד הביטחון יבחן האם קיים קשר סיבתי בין הפוסט טראומה ממנה סובל המבקש לבין שירותו הצבאי/ הביטחוני של המבקש במסגרת המלחמה. ככל שייקבע כי לא הוכח הקשר הסיבתי, קמה למבקש לנפגע הזכות לערער על החלטת קצין התגמולים תוך 30 יון (מיום קבלת ההחלטה), אל בית משפט השלום בשבתו כוועדת ערר.

בשלב השלישי, ובהנחה שקצין התגמולים קבע כי אכן הוכח הקשר הסיבתי, המבקש יוזמן לוועדה רפואית שמטרתה לקבוע את גובה אחוזי הנכות ואת משך תקופת הנכות.

גובה אחוזי הנכות כאמור, נקבעים בהתאם לתקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגת נכות), תש"ל 1969, כאשר ביחס לפוסט טראומה (PTSD), סעיף הליקוי הרלוונטי הוא סעיף 34א;

  • הפרעה נפשית מזערית, כושר תפקודי תקין- 5%
  • הפרעה נפשית עם הגבלה קלה בכושר התפקודי- 10%
  • הפרעה נפשית עם הגבלה בינונית בכושר התפקודי- 20%
  •   הפרעה נפשית עם סימנים אובייקטיביים ניכרים, קיום צירוף הפרעות של סף גירוי נמוך, הפרעות בריכוז, בחשיבה, באפקט, בכוח ההתמדה וברציה, המגבילות את הכושר התפקודי באופן ניכר- 30%
  • הפרעה נפשית עם סימנים אובייקטיביים קשים בקיום קשרים בין- אישיים תקינים ובצירוף הפרעות של סף גירוי נמוך, הפרעה בריכוז, בחשיבה, באפקט, בכוח ההתמדה וברציה, המגבילות את הכושר התפקודי באופן קשה- 30%
  • הפרעה נפשית המלווה בהפרעה קשה בקיום יחסים בין- אישיים, בבחינת המציאות ובשיפוט, בצירוף סימנים אובייקטיביים קשים של ירידה בסף הגירוי, בריכוז, בחשיבה, באפקט, בכוח ההתמדה וברציה, המגבילות את הכושר התפקודי באופן קשה ביותר- 70%
  • מצב חמור ביותר עם אי יכולת מוחלטת לתפקד באופן עצמאי, צורך בסיוע מתמיד בחיי יום יום או באשפוז- 100%

ראה תקנות הנכים (מבחנים לקביעת דרגת נכות), תש"ל 1969.

ראה מאמר בנושא "חישוב גובה אחוזי נכות- ועדה רפואית במשרד הביטחון".

נקודה חשובה בהקשר זה היא, שנכון למועד זה, הוועדות הרפואיות של פצועי מלחמת "חרבות ברזל" עתידות להתחיל בחודש אוקטובר 2024 אך יחד עם זאת, ובמקרים מסויימים, קיימת האפשרות לפנות אל אגף שיקום במשרד הביטחון בבקשה לוועדה רפואית מוקדמת.

 

משרדנו, מתמחה בתביעות נגד משרד הביטון וייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון בתביעות מול אגף שיקום תוף ליווי מלא לאורך כל ההליך.

צעד אחר צעד, נלחמים עבורכם ועבור הזכויות שלכם.

שיתוף: