פציעה במלחמת "חרבות ברזל"- חיילים ואנשי כוחות הביטחון

נפצעתם במלחמת "חרבות ברזל"? חשוב שתכירו את אופן הגשת התביעה אל אגף שיקום במשרד הביטחון ואת הזכויות וההטבות הנלוות לפציעה שלכם.

בבוקר יום שבת, ה-7.10.23, התעוררה מדינת ישראל למתקפת טרור קשה ומפתיעה של ארגון הטרור חמאס. המתקפה, כללה חדירה יבשתית, אווירית וימית של אלפי מחבלים שהשתלטו על בסיסיים צבאיים, ביצעו טבח אכזרי של חיילים, שוטרים ואזרחים חפים מפשע וחטפו שבויים רבים אל שטח רצועת עזה.

מדינת ישראל ומערכת הביטחון שילמו מחיר כבד במאבק על ביטחון המדינה ובקרבתנו נותרו אלפי חיילים ו/או אנשי כוחות הביטחון שנפצעו במסגרת הלחימה ואינם מודעים לזכויות המגיעות להם.

מי רשאי להגיש תביעה אל אגף שיקום במשרד הביטחון?

חוק הנכים (תגמולים ושיקום)- תשי"ט 1959, קובע כי חייל ו/או איש כוחות הביטחון שנפצע תוך ועקב שירותו הצבאי או הביטחוני זכאי לקבל הכרה כנכה צה"ל בגין הנכות שנגרמה לו בהתקיים התנאים המפורטים בחוק.

מלחמת חרבות ברזל, היקפה והאכזריות שבה, הובילה לפציעתם של אלפי חיילים ואנשי כוחות הביטחון והציבה בפני אגף השיקום אתגר הומניטרי עצום בשל הצורך לייתן מענה מקיף ומיידי לכמות כה גדולה של פצועים ומשכך, הוקם מסלול הכרה ייעודי לפצועי המלחמה.

נפצעתם במסגרת מלחמת "חרבות ברזל"?

אנו כאן כדי ללוות אתכם כל הדרך, צעד אחר צעד

המדובר על הליך הכרה ייעודי, מזורז, במסגרתו אגף השיקום במשרד הביטחון מעניק לפצועים "מעטפת ראשונית" הכוללת בין היתר טיפול רפואי וזכויות והטבות ייעודיות לפצועי המלחמה לרבות תשלום מיידי של מענק חד פעמי, מקדמות תשלום בהתאם לחומרת הפציעה ונסיבותיה, מימון טיפול רפואי וציוד עזר רפואי, מימון טיפולים רפואיים לנפצע ולבני משפחתו, התאמות דיור, פינוי לבתי מלון כפתרון ביניים ותשלום אוטומטיים להוצאות של בני המשפחה (במקרה אשפוז).

כך לדוגמה, חייל שנפצע במסגרת המלחמה, אושפז ומצבו הרפואי הוגדר כ"בינוני", יהא זכאי לקבל תשלום בסך של 7,070 ₪ בחודש הראשון לפציעה, ובעבור החודש השני (עד הרביעי), לתשלום מקדמה בסך של 4,248. כמו כן, במידה והחייל יזדקק להמשך אשפוז הוא יהא זכאי לקבל סך של 9,514 בגין כל חודש אשפוז והטבות נוספות בהתאם לסוג הפציעה.

ראה כתבה של משרדנו "המדריך לזכויות החיילים שנפצעו במלחמה" שפורסמה באתר החדשות N12

ראה פירוט זכויות לפצועי מלחמת "חרבות ברזל" באתר אגף שיקום במשרד הביטחון

הליך הגשת תביעה נגד אגף שיקום במשרד הביטחון

תחילה, התובע נדרש להגיש תביעתו בצירוף מידע עובדתי ומסמכים רפואיים.

לאחר הגשת התביעה כאמור, התביעה תידון במסלול ייעודי לפצועי המלחמה ותיבחן בהתאם לשלבים הבאים

  • בחינת מסמכי התביעה כפי שהוגשו.
  • בחינת הקשר הסיבתי בין הפציעה לבין השירות הצבאי/ הביטחוני.
  • קבלת החלטה- האם הוכח הקשר הסיבתי ובאם לאו.

ככל שייקבע כי הוכח הקשר הסיבתי בין הפציעה לבין השירות, התובע יוזמן להתייצב בפני ועדה רפואית שתקבע את גובה אחוזי הנכות שנותרו ואת משך תקופת הנכות.

ככל שייקבע כי לא הוכח הקשר הסיבתי, קמה לתובע הזכות להגיש ערעור על החלטה זו תוך 30 יום ממועד קבלת ההחלטה בפני בית משפט השלום בשבתו כוועדת ערעור.

ראה מאמר בנושא "הגשת תביעה נגד משרד הביטחון"

נקודה חשובה בהקשר של ועדות רפואיות בפציעות במסגרת חרבות ברזל היא, שנכון למועד כתיבת שורות אלו, הוועדות הרפואיות של פצועי המלחמה עתידות להתחיל בחודש אוקטובר 2024 (אלא במקרים חריגים בהם ניתן לפנות בבקשה לקבלת ועדה רפואית מוקדמת).

חשיבות הגשת תביעה נגד משרד הביטחון

להגשת תביעה נגד משרד הביטחון חשיבות מכרעת הן מבחינת ההטבות והזכויות הנלוות למי שהוכר כנכה צה"ל והן מבחינה רפואית;

חייל ו/או איש כוחות הביטחון שהוכר כנכה צה"ל זכאי לקבלת פיצוי כספי חד פעמי או תגמול חודשי (בהתאם לגובה אחוזי הנכות). כמו כן, ובנוסף לתשלום הכספי, נכי צה"ל זכאים לזכויות והטבות רבות וביניהם סיוע כלכלי, הנחות בתשלומים קבועים ומיסים, שיקום תעסוקתי, מענקים לסיוע ברכישת רכב ודירה, מימון שכר לימוד ועוד.

מבחינה רפואית וחשובה אפילו יותר, נכה צה"ל שדרגת נכותו נקבעה בשיעור של 20% ומעלה זכאי לקבלת טיפול רפואי מאגף שיקום במשרד הביטחון וקמה לו האפשרות לפנות אל משרד הביטחון ב"בקשה להחמרת מצב" ככל שחלה הרעה במצבו.

שירותכם הצבאי הוא תרומה משמעותית למדינה, וחובת המדינה לדאוג לכם גם לאחר השירות, במידה ונפצעתם או חליתם כתוצאה ממנו; הגשת תביעה כנגד משרד הביטחון היא לא רק זכות, אלא גם חובה כלפי עצמכם.

 

משרדנו, מתמחה בתביעות נגד משרד הביטון וייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון בתביעות מול אגף שיקום תוף ליווי מלא לאורך כל ההליך.

צעד אחר צעד, נלחמים עבורכם ועבור הזכויות שלכם.

שיתוף: