בקשה לנכות מוסבת (תקנה 9)

בקשה לנכות מוסבת (תקנה 9), הינה הליך שמאפשר לנפגע, שהוכר כנכה צה"ל, לפנות אל משרד הביטחון בבקשה שיכיר בפגיעה נוספת שנגרמה לו כתוצאה ישירה מהפגיעה המוכרת.

במאמר זה, נבין את המשמעות של הגשת בקשה לנכות מוסבת, נכיר את שלבי ההליך ואת ההשלכות הנלוות להגשת בקשה כאמור.

הגשת בקשה לנכות מוסבת (תקנה 9)

בהתאם להוראות חוק הנכים (תגמולים ושיקום)- תשי"ט 1959, נכה אשר נגרמה לו פגיעה נוספת באיבר מאיברי גופו, כתוצאה ישירה מהפגימה בה הוא מוכר, זכאי להגשת "בקשה לנכות מוסבת (תקנה 9)".
כלומר, התנאי להגשת הבקשה כאמור הוא שאותה פגיעה "משנית" נבעה או נובעת באופן ישיר ובלתי אמצעי מהפגימה המוכרת כך שקיים קיים סיבתי ברור בין הפגיעה המוכרת לפגיעה המשנית אף אם איננה נובעת מתנאי השירות.
במקרה בו מוגשת הבקשה, מבקש הבקשה יוזמן להתייצב בפני ועדה רפואית שתידון בשאלת הקשר הסיבתי בין הפגימות. בהקשר זה חשוב לומר, שבשונה מוועדה רפואית במסגרת "תביעה להחמרת מצב רפואי", הוועדה הרפואית במסגרת הבקשה להכרה בנכות מוסבת אינה מוסמכת לדון בפגיעות המוכרות ובסמכותה לדון אך ורק בעניין הקשר הסיבתי.

דוגמאות לבקשות לנכות מוסבת

  • נכה שמוכר על נכות באיבר זוגי (עיניים, גפיים וכו), וכתוצאה מהנכות נוצר עומס מצטבר על האיבר הבריא, וגם הוא נפגע.
  • נכה שמוכר על טנטון שהוביל לפגיעה נפשית.
  • נכה שמוכר על נכות אורתופדית שהובילה לפגיעה בגב.
  • נכה שמוכר על פסוריאזיס שהוביל לפגיעה נפשית.
  • נכה שנכותו מצריכה קבלת טיפול תרופתי ולימים מתגלה פגיעה באיברי הגוף הפנימיים בשל צריכת אותן התרופות.

הליך הגשת בקשה לנכות מוסבת (תקנה 9)

תחילה יש למלא טופס "בקשה לבדיקה לפי תקנה 9 (נכות מוסבת)" ולצרף מסמכים רפואיים עדכניים לרבות בדיקות, חוות דעת, פירוט טיפולים וכל מסמך רפואי עדכני המעיד על מצבו הרפואי של התובע .

לטופס בקשה לבדיקה על פי תקנה 9 (נכות מוסבת)- לחצו כאן

לאחר הגשת הבקשה וצירוף המסמכים הנדרשים התובע יידרש להתייצב בפני ועדה רפואית שתקבע האם הנכות המשנית אכן נובעת מהנכות שהוכרה.

ערעור על החלטת הוועדה הרפואית- בקשה לנכות מוסבת (תקנה 9)

על החלטת הוועדה ניתן להגיש ערעור לוועדה עליונה בתוך 45 יום מקבלת החלטת הוועדה. לאחר קבלת הערעור, התובע יוזמן לוועדה רפואית נוספת (ועדה רפואית עליונה)

נגרמה לכם פגיעה(נוספת), כתוצאה מהפגיעה המוכרת?

אנו כאן כדי להבטיח שתקבלו את הזכויות המגיעות לכם!

דברים שחשוב וכדאי לדעת לפני ועדה רפואית במשרד הביטחון

האופן שבו תתארו את מצבכם בפני הרופאים בוועדה, הדרך שבה תיגשו לבדיקה הרפואית והמסמכים שתציגו, ישפיעו בסופו של יום על קביעת הוועדה ולכן חשוב שתגיעו מוכנים ושתדעו לתאר את המגבלות שלכם בצורה ברורה ועניינית. שתפו פעולה בבדיקה הגופנית, אל תשכחו לציין כל מיחוש, הגבלה או כאב שמופיע

כמו כן, נהגו בצורה מהימנה והימנעו מהצגת מגבלות ובעיות שאינן משקפות את מצבכם הרפואי כי הדבר עלול להשפיע באופן שלילי על קביעת האחוזים על ידי הועדה הרפואית.

חשיבות ייצוג של עורך דין בהגשת בקשה לנכות מוסבת (תקנה 9)

להחלטת הוועדה הרפואית חשיבות מכרעת בכל הקשור לקביעת הזכאות לתשלומים ולזכויות וההטבות השונות מטעם משרד הביטחון.
מובן, ככל שאחוזי הנכות שייקבעו יהיו גבוהים יותר כך גם ההטבות והתגמולים יהיו גבוהים יותר ומכאן החשיבות בקבלת ייעוץ והכוונה מעורך דין שמתמחה בתביעות נגד משרד הביטחון, אשר יש לו הידע הנדרש להוכיח קשר סיבתי בין הפגיעה המוכרת לפגיעה המשנית והכלים הנדרשים לוודא שאחוזי הנכות יקבעו בהתאם לתקנה/ תקנות שמשקפות במלואן את מצבו הרפואי של התובע.

לקריאה מורחבות ראה מאמר "זכויות והטבות- נכי צה"ל".

לחישוב גובה המענק באתר אגף שיקום משרד הביטחון- לחצו כאן

לטבלת תגמולים באתר אגף שיקום משרד הביטחון- לחצו כאן

אנו מאמינים שקבלת ייעוץ וייצוג משפטי מעורך דין שמתמחה בבלעדיות בתביעות נגד משרד הביטחון אשר יש לו הניסיון והידע הנדרש- הוא שעושה את ההבדל בין כישלון להצלחה.

משרדנו, מתמחה באופן בלעדי בייצוג חיילים ואנשי כוחות הביטחון בתביעות נגד משרד הביטחון- אגף שיקום תוך ליווי מלא לאורך כל הליך הגשת התביעה החל מהגשת טופס תביעה וצירוף המסמכים הנדרשים, ליווי וייצוג בוועדה רפואית ובערכאות משפטיות ועד לקבלת אחוזי הנכות המותאמים למצבו הרפואי של התובע וקבלת מלוא הזכויות.

כל הדרך, צעד אחר צעד, נלחמים עבורכם ועבור הזכויות שלכם.

שיתוף: